reklama

Prečo sa idea zastúpenia Slovenska v europarlamente neujala

Nedávno ma kontaktoval istý študent, ktorý sa ma v rámci svojej školskej práce pýtal na názory ohľadne Slovenska a jeho fungovania v Európskej únii. Som rada, že sa mladí ľudia o problematiku zahraničnej politiky zaujímajú a veľmi príjemne ma prekvapil všeobecný rozhľad tohto nádejného absolventa. Zároveň mi dal podnet na toto krátke zamyslenie sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Hlavnými dôvodmi vysokej neúčasti voličov na voľbách do europarlamentu je nenaplnenosť ideí a očakávaní ľudí, únava zo stálych a neprekonateľných sklamaní, strata dôvery v koncept zotierania sociálno ekonomických rozdielov medzi ľuďmi a regiónmi, medzi jednotlivými krajinami. Na Slovensku vzrastajú priepastné rozdiely medzi ľuďmi, to vyvoláva nechuť, demotiváciu a napätie v celej spoločnosti. Chudobní ľudia ťažko pracujú, sú vyšťavení, zarobia sotva na šeky a základné potreby. Príjmy Slovákov sú obzvlášť v porovnaní s európskymi príjmami poddimenzované, práca nedocenená, v horšom prípade práca vôbec nie je. Tí, čo pracujú sú v kontexte EÚ štandardov priemerných príjmov skôr zdieraní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

150 tisíc ľudí v našom štáte doslova priam živorí z dávok v hmotnej núdzi, zo 60 €, čo je nepredstaviteľné. Mnohí pre nezvládanie situácie, stratu sily a chuti žiť siahajú na svoje životy. Chýba perspektíva, prirodzená radosť a prepadajú aj všeľudské hodnoty. Spoločnosť stratila svojho ducha. Rýchli a bohatí sú stále viac egocentrickí, nepozerajú za seba, nepomáhajú tým, čo ďaleko zaostávajú, zaujímajú sa spravidla len o svoju prestíž a rast bankového konta. Neviem, o ktorej oblasti môžem s istotou povedať, že expanduje a žiadúco sa rozvíja. Samozrejme pokiaľ nevynechám nadnárodné subjekty, tým sa v našej krajine, keď si ju s pomocou politikov podmanili významne darí (viď. Slovak Telekom, naň je vláda prikrátka, aby od spoločnosti generujúcej zisky na našom území vôbec dosiahla oprávnené dividendy).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chudoba na Slovensku dlhodobo pretrváva a európski ale aj národní politickí predstavitelia tomu nevenujú potrebnú pozornosť. Chýba empatia, solidarita a spolupatričnosť. Ľudia prestávajú čoraz viac veriť európskym ale aj domácim politikom. Tí európski sú im ešte viac vzdialení. Pre bežných ľudí sa politika už dávno nejaví ako prostriedok pomoci, ale naopak ako prostriedok ich stále väčšieho zaťažovania a znechucovania. Vyznačuje sa prebujnelým aparátom, byrokratickým formálnym prístupom s využívaním nekalých korupčných a protekcionistických praktík. K tomu v komplexnom poňatí prispieva nefukčnosť súdov, slabá vykonateľnosť práva, stále zvyšovanie daní a odvodov pre snaživých a pracujúcich. O nedostupnosti a prebyrokratizovaní európskych prostriedkov už radšej ani nepíšem. V týchto súvislostiach sú dopady na občanov - voličov priam ťaživé a otrasiteľné. Kto by z radov občanov volil tento systém s plným "nadšením a zápalom"??? Ako sa možno vôbec čudovať tak markatnému prepadu volebnej účasti??

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tvorba konceptu jednotnej únie, pre neukočírované neprimerané a nevyvážené presadzovanie obchodných a ziskových záujmov nadnárodných konceptov, potlačila význam a pozície jednotlivca. Moc peňazí sa stala silnejšou ako všetko ostané, ako hodnota a kvalita ľudského života, ako ochrana prírody. Človek je ponímaný ako pracovný nástroj a prostriedok. Nie ako plnohodnotná ľudská bytosť, oprávnená slobodne sa materiálne a duchovne rozvíjať.

Zjednocovanie európskych štandardov, politík a trhov necitlivo a neprirodzene zasiahlo do potlačenia národných špecifík a záujmov. Na ich úkor a napokon aj na úkor zjednocovaného celku. Neprirodzenosť mnohých vyššie opísaných prvkov sa celkom pochopiteľne prejavuje deštrukčne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo je rekordne nízka účasť na týchto voľbách závažný problém

Vnímam to ako reálny a pravdivý dôsledok dlhodobo neriešených vyššie opísaných zlyhaní. Eurooptimizmus sa bude dať ťažko "znovuoživiť". Ľudia sa cítia oklamaní a sú sklamaní, pretože nemajú možnosť nič ovplyvniť. Frázovitosť zvýrazňovanej potreby uskutočňovať politiku na potrebách zdola, nahradili konštrukty, scénare a riadenie oligarchickej moci a nadnárodných monopolov.

Účasť voličov na týchto voľbách sa dá zvýšiť odstránením klamstva a skutočnou pomocou pri vyvažovaní socio ekonomických rozdielov. Naši zamestnanci majú 5 x nižššie platy a rovnako sú poddimenzované dotácie do poľnohospodárstva v našej krajine. Zjednocovanie Európy nesmie potierať národnú identitu a suverenitu, záujmy, tradície, hodnoty a špecifiká žiadneho štátu, ani jednotlivca. Ak budú ľudia cítiť posun v kvalite svojho života nápravou a opravou doteraz prijatých opatrení, automaticky to zvýši dôveru v systém, ktorý to dokáže udržať a zaručiť. Neviem, či sa to podarí ešte zachrániť... EÚ mala na Slovensku tie šance nás o tom 10 rokov presvedčiť. Varovných signálov a podnetov na zmenu kurzu bolo viac, odignorovali sa. Niekedy sa šanca na opravu nedá znova dať. S dôverou ľudí a národov sa nehodno donekonečna zahrávať.

 
Prečo by sme mali spojiť prvé kolo prezidentských volieb s voľbami do europarlamentu

Prezidentské voľby na Slovensku sa v roku 2004, 2009 a 2014 konali len niekoľko mesiacov pred voľbami do Európskeho parlamentu. Zahraničnopolitická orientácia a danie ovplyvňuje vnútropolitické riadenie. Sú to spojené nádoby. A je správne, ak sú zintegrované a zharmonizované. Ušetrili by sa tým aj finančné prostriedky na zabepečenie spojených volieb. Ušetrené prostriedky sa dajú iste účelnejšie a efektívnejšie využiť.

Obrázok blogu
Helena Mezenská

Helena Mezenská

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spotrebiteľská ombudsmanka, zakladateľka združenia OMBUDSPOT, poslankyňa NRSR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Zoznam autorových rubrík:  Myslím siNa spotrebiteľské témyO politike

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu