Kupónová privatizácia bola a dodnes je veľkým podvodom

Autor: Helena Mezenská | 4.3.2015 o 10:05 | (upravené 4.3.2015 o 11:11) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1619x

Kupónová privatizácia má dodnes nepriaznivé dozvuky vo forme vyťahovania nemalých poplatkov v kupónovej privatizácii. za bezcenné papiere.

Na Výbor pre hospodárske záležitosti som predniesla materiál týkajúci sa aktuálneho stavu a budúceho vývoja administrácie cenných papierov kupónovej privatizácie. Pozorne som si vypočula kritiku občanov ohľadne neprehľadnosti a nákladnosti vedenia a správy účtov k bezcenným podielom a žiadam  o stanovisko predsedu FNM.

O čo išlo v kupónovej privatizácii?

Začiatkom 90-tych rokov, po prelomovej zmene spoločensko - politického systému, Slovensko ešte ako súčasť Československej republiky prechádzalo i transformáciou hospodárstva z centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú.

Do procesu prípravy na tento prechod boli vtiahnutí aj slovenskí občania, ktorí sa prostredníctvom zakúpenia kupónovej knižky v hodnote 1000.-Kčs mohli stať držiteľmi a vlastníkmi podielov bývalých štátnych podnikov.

Očakávalo sa, že sprivatizované podniky budú zveľaďované a budú prosperovať, že takto pripravená privatizácia bude mať konkrétny a merateľný prínos pre občanov, ktorí sa do nej zapoja. Inak aký by mala význam? Občania tak boli v očakávaní zmysluplného efektu a finančného majetkového prínosu.

Namiesto proklamovaných sľubov propagátorov privatizačného procesu sa čoraz viac kupónová privatizácia s odstupom času stáva ekvivalentom veľkého fiaska a špekulatívneho prevodu, z ktorého zapojení občania nemajú takmer žiaden prospech. Namiesto vyplácaných dividend, zhodnocovaných akcií a podielov sa stále viac dotknutých občanov sťažuje na neprehľadnosť a neprimeranosť administratívnej a finančnej záťaže spojenej s vedením účtov bezvýznamných a bezcenných podielov s čoraz viac klesajúcou hodnotou. Z pohľadu takto zaznamenaných podnetov sa s odstupom času celý proces zdanlivo výnosného a produktívneho zapojenia občanov do privatizácie, predtým spoločného štátneho majetku, javí ako veľká manipulácia a zneužitie ich dobrej viery v zmysluplnosť jej uskutočnenia.

A aké sú po 20 rokoch dopady a výsledky kupónovej privatizácie vyplývajúce z poznatkov a skúseností občanov?

 • Skrachované subjekty z bývalých prosperujúcich štátnych podnikov
 • Niekoľko rokov zasielané výzvy na úhradu poplatkov za správu a vedenie účtov viažucich sa aj na bezcenné podiely, v iných prípadoch, aj keď hodnota akcií neustále klesala, neboli občania vyzvaní k vykonaniu bezodplatných prevodov
 • Principiálne sa podielnici o hodnote a bezcennosti svojich akcií a podielov dozvedali výlučne na základe výziev k úhrade za poplatok k vedeniu a správe účtov, žiadna iná písomná komunikácia zo strany Strediska cenných papierov, neskôr CDCP nebola realizovaná
 • Neprimeraná administratívna a finančná záťaž spojená so správou a vedením účtov, zneužívanie neinformovanosti občanov v procesoch spletitých a nevýhodných prevodov podielov
 • Podávanie nekompetentných, nekvalifikovaných a neobjektívnych informácií so zastretou snahou umelo udržať podielnikov / platiteľov účtov k bezcenným papierom v systéme, nesprávne riadenie komunikácie a absencia potrebného iniciovaného vyradzovania majiteľov bezcenných akcií z databázy vedených podielnikov po vzájomnej dohode
 • Chýbajúca systémová ochrana verejného záujmu, poskytovanie nekvalifikovaných a nevierohodných informácií, usmernení (mnohí občania nemali a nemajú potrebné schopnosti a spôsobilosť orientovať sa v prehľadoch o vývoji situácie na akciových trhoch)
 • V prípadoch vyplácaných dividend mnohí akcionári upozorňujú na nevyváženosť medzi výškou dividend a poplatku za správu a vedenie účtu, v mnohých prípadoch je výška vyplatených dividend  nižšia ako samotný vymáhaný poplatok za správu a vedenie účtu
 • Pri zhodnocovaní a sumarizácii negatívnych dopadov uskutočnenej kupónovej privatizácie nemožno opomenúť ani zmanipulované prevody podvodnými podielovými fondmi a špekulantmi

Nepretržité, nekonečné vymáhanie 13 € poplatkov prakticky za nič

Až cca 325 000 fyzických osôb, ktoré vlastnia účet, platia nepretržite poplatky, v podstate za nič. Tu je niekoľko faktov:

 • Ľudia nad 60 rokov – 36%
 • 51-60 rokov – 32%
 • 41-50 rokov – 28%
 • Celkovo bolo  zaplatených okolo 60% všetkých faktúr ohľadom poplatku za vedenie účtu (za rok 2013)
 • Ročný poplatok minimálne 12 EUR
 • Od roku 2015 poplatok za prevod 31,92 EUR (do 50 kusov akcií), nad 50 kusov – 39,84 EUR.

Ak občania previedli cenné papiere na FNM v roku 2014 a uhradili poplatky za vedenie účtu cenných papierov, FNM vráti uhradené poplatky za roky 2012, 2013 a 2014. Za rok 2011 sa poplatok už nevracia!

Čo chcem dosiahnuť

Prešetriť zoznam majiteľov podielov, vyselektovaním držiteľov bezcenných papierov ho zaktualizovať a vyzvať majiteľov bezcenných papierov k bezodplatnému prevodu. Držitelia bezcenných papierov sú i tak už stratoví a poškodení, berúc v úvahu zakúpenie kupónovej knižky a zmarené nádeje a zavádzajúce očakávania, ktoré sa nenaplnili.

Prehodnotiť výšku vymáhaných poplatkov za vedenie a správu účtov vzhľadom na reálne vykonávané administratívne služby. Všeobecne možno usudzovať, že poplatok vo výške cca 13 € / ročne je neprimerane nadhodnotený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?